Sokat segíthet az optimizmus is a befektetésekben

Itt a jele, hogy már éledezik a magyar gazdaság

Fotó: Bencze-Kiss Kata
2026. május 8. Újabb csúcsokat döntött tegnap a forint annak a hurráoptimizmusnak és megelőlegezett bizalomnak köszönhetően, ami az új magyar kormánnyal szemben tapasztalható. Közben a gazdasági mutatók is némi javulást jeleznek, a kiskereskedelem szabályosan megtáltosodott. Az üzleti világ kifejezetten bizakodó.

A Tisza párt választási győzelmével nem fog talpra állni a gazdaság egyik pillanatról a másikra, de a kirobbanóan optimista hangulat felerősítheti a pozitív folyamatokat, és katalizátorként hathat az ország teljesítményére. Az Azénpénzem.hu szerkesztőségében korábban is azt gondoltuk, hogy már az önmagában sokat segíthet a gazdaságnak, ha hagyja egy kormány működni a piacot, és nem nyúl bele percenként különféle szabályozással eltérítésekkel.

Mint megírtuk, a héten megtartott Portfolio Hitelezés 2026 konferencián kifejezetten jó, felszabadult hangulat uralkodott, a pénzügyi szektor szereplői a gazdasági nehézségek ellenére bizakodóak voltak. Neves közgazdászok arról beszéltek, hogy a piac megelőlegezte a bizalmat az új kormánynak, ezt látjuk a forint árfolyamában. A folytatás pedig az új kormány intézkedéseitől függ majd. A forint azóta tovább erősödött, tegnap már 354 forintot is megközelítette az euró ára, míg a dollár ára 301,3 forintig is lement.

Mindenhol pozitív fogadtatás

A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) friss, tegnap napvilágot látott konjunktúrajelentésében az áll, hogy a magyarországi német vállalatok és a teljes magyar gazdaság is komoly fordulat előtt állhat az áprilisi parlamenti választások eredménye miatt. A kutatásban részt vevő vállalatok visszajelzéseiből kiderült, hogy a Tisza Párt választási győzelmével jelentősen javulhat hazánkban a gazdasági intézményrendszer, a gazdaságpolitika minősége és ezáltal az üzleti kilátások, de a tényleges gazdasági helyzet csak hosszú hónapok-évek alatt tud majd érezhetően javulni. A választások pozitív bizalmi sokkja tehát a kilátásokban érezhető javulást hozott, de hazánk strukturális gazdasági problémái (munkaerőhiány, erős költségnyomás, európai integráció visszaszorulása) csak lassan, célzott intézkedésekkel lesznek orvosolhatók – írja a Portfolio.

Vannak bizalomra okot adó jelek


A mindenhol tapintható optimizmus egy mára éledező gazdaságon nagyot lódíthat. Jó hír, hogy a gazdaság teljesítménye 2026. első negyedévében 1,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A márciusi ipari termelés adata jelentős pozitív meglepetést hozott, és jól magyarázza, hogy az első negyedévi GDP miért lett a vártnál lényegesen kedvezőbb. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közzétett első becslése szerint márciusban az ipari termelés volumene 6,7 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, munkanaphatástól megtisztítva a termelés 3,7 százalékkal emelkedett. A februárinál 3,1 százalékkal nagyobb volt a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás. A hivatal rövid kommentárja sejteti, hogy a javulás viszonylag széles bázison következett be.

Elemzők szerint, bízva az idei év hátralévő részében sorozatosan belépő vagy éppen már felfutó új exportkapacitásokban, a magyar ipar egész éves teljesítménye 2026-ban akár 4-5 százalék körüli növekedést is elérhet. Azaz három év ipari recesszió után az ipar ismét pozitívan járulhat hozzá a magyar gazdaság összteljesítményéhez, feltéve, hogy mindezen kilátásokat nem dönti romba a Hormuzi-szoros tartós blokádja

Nagyot ment a kiskereskedelem


A KSH tegnap reggel tette közzé a kiskereskedelmi forgalom márciusi adatait. Összességében éves alapon 8,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene a naptárhatással igazított adatok szerint. Az adat brutálisan meghaladta a konszenzust és a várakozásokat. A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a volumen 1,9 százalékkal nőtt havi alapon az év harmadik hónapjában.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 2,6, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 8,4, az üzemanyag-kiskereskedelemben 20,6 százalékkal bővült az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva márciusban. A jelentős ugrást havi szinten a tartós cikkek esetében az idén korábbi időpontra eső húsvéti ünnepek okozhatták, melyhez kapcsolódó extra költések döntő része a márciusi hónapot érintette – írja elemzésében Nagy János, az Erste makrogazdasági elemzője.

Az üzemanyag-forgalom több mint 20 százalékos emelkedése nagyobb részt a gázolajnak tudható be, ami a védett ár miatti jelentős betárazásra utalhat. Az elemző szerint továbbra is úgy látszik, hogy a háztartások fogyasztásbővülése marad a GDP növekedés legfontosabb támasza az idei évben is.

Ha ezt érdekesnek találta, lájkolja és kövesse az azénpénzem facebook oldalát, és látogassa meg máskor is közvetlenül honlapunkat!

Szerző: Lovas Judit
Címkék:  , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok